Hírek
2012. Március 15. 07:11, csütörtök |
Külföld
Forrás: STOP / MTI
Obama felelősségre vonást ígér az afganisztáni mészárlás ügyében
A Pentagon fáradságot nem kímélve ki fogja vizsgálni annak a vérontásnak a körülményeit, amelyet a minap egy amerikai katona követett el Afganisztánban.
Az Egyesült Államok ugyanakkor továbbra is elkötelezettje az ottani háború "felelősségteljes" befejezésének - jelentette ki kedden Washingtonban Barack Obama amerikai elnök.
"Nyomon követjük a tényeket, akárhová vezessenek is bennünket" - mondta Obama a Fehér Házban.
"Szavatolni fogjuk, hogy mindenkit, aki részese volt ennek (az incidensnek), a törvény minden szigorával, maradéktalanul felelősségre vonnak majd" - jelentette ki az elnök, aki szerint a nyomozást az amerikai hatóságok úgy fogják lefolytatni, mintha a halottak "a mi állampolgáraink, a mi gyerekeink lennének".
Obama kijelentette, hogy az ártatlan életek elvesztése "összetörte a szívét".
A Fehér Ház álláspontja szerint nincs rá szükség, hogy felgyorsítsák a csapatkivonást Afganisztánból, ennek üteméről a NATO május 20-21-én megtartandó, chicagói csúcstalálkozóján határoznak majd. A The New York Times ugyanakkor úgy értesült, hogy folynak erről megbeszélések.
A mészárlást vasárnapra virradóra az amerikai hadsereg egy egyelőre nem megnevezett törzsőrmestere hajtotta végre. A vérengzés legkevesebb 16 halálos áldozatának zöme nő és gyerek. Az elkövetőről annyi szivárgott ki, hogy egy, a negyvenes éveinek derekán járó mesterlövész, aki Irakban 2010-ben traumatikus agysérülést szenvedett egy gépkocsibalesetben, de ezután alkalmasnak találták a szolgálatra. Az elkövető családját egy Washington állambeli bázison helyezték biztonságba.
Az incidens tovább fokozta az Egyesült Államok és Afganisztán között a bagrami bázison februárban lezajlott Korán-égetés miatt kialakult feszültséget, amely mintegy három tucat halálos áldozatot követelt.
Barack Obama kedden kijelentette, hogy az amerikai haderő folytatja az al-Kaida vezetésének likvidálását és mindent megtesz annak érdekében, hogy Afganisztán ne válhasson ismét a terrorszervezet menedékévé.
MTI / STOP
Ezek érdekelhetnek még
2025. Április 24. 07:36, csütörtök | Külföld
Amerikai alelnök: Ukrajnának és Oroszországnak egyaránt le kell mondania ellenőrzése alatti területről
Az Egyesült Államok nagyon világos javaslatot tett Oroszországnak és Ukrajnának a békemegállapodás előmozdításának útjáról, ez területek cseréjét és a konfliktus befagyasztását írja elő nagyjából a jelenlegi frontvonalak mentén
2025. Április 24. 07:33, csütörtök | Külföld
Szijjártó Péter: egyelőre nincsen tudomásunk magyar sérültről az isztambuli földrengést követően
Egyelőre nincsen tudomásunk magyar sérültről az isztambuli földrengést követően, azonban a térségben fokozott elővigyázatosságra van szükség - jelentette be Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter szerdán.
2025. Április 23. 07:43, szerda | Külföld
Rendkívüli biztonsági és logisztikai tervvel készülnek Ferenc pápa szombati temetésére
Az olasz kormány és a polgári védelem külön ülésen egyeztetett kedden a rendkívüli biztonsági és logisztikai intézkedésekről, melyekkel Ferenc pápa szombati temetésére készülnek.
2025. Április 22. 07:59, kedd | Külföld
A Szent Péter teret díszítő virágokat egyházi intézmények és idősotthonok kapják meg
A Szent Péter teret az ünnepek alatt díszítő több mint ötvenezer virágot húsvét után egyházi intézményeknek és idősotthonoknak ajándékozzák